Η Εθνική Νέων επικράτησε της Γερμανίας (86-77) επιστρέφοντας από το -11 και παίζει με το Μαυροβούνιο την πρόκριση στα προημιτελικά.  ​Καλύτεροι παίκτες για την Εθνική ήταν ο Κόνιαρης (17 πόντοι, 4/4 τρίποντα), ενώ και ο Χαραλαμπόπουλος είχε 18 πόντους και παράλληλα 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 37’ συμμετοχής. (όλο το άρθρο)

σχετικά νέα

Τέλος στο αήττητο του Ατρομήτου έβαλε ο ΠΑΟΚ στην άδεια λόγω τιμωρίας Τούμπα (όλο το άρθρο)

Με όπλο το σερβίς που της απέφερε συνολικά 13 άσσους αλλά και ανατροπή στο σκορ στα δύο πρώτα σετ η Κηφισιά νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ (όλο το άρθρο)

Το πρώτο γκολ του Μίλος Ντέλετιτς στο φετινό πρωτάθλημα έμελλε να είναι καθοριστικής σημασίας για τη Λάρισα. Οι Βυσσινί πήραν σημαντική νίκη. (όλο το άρθρο)

Ο Ντίνος Μήτογλου θα ενισχύσει την Εθνική Ανδρών στα "παράθυρα" από τον Παναθηναϊκό Superfoods, εν αντιθέσει με τους Νικ Καλάθη, Θανάση Αντετοκούνμπο και Ίαν Βουγιούκα που θα απουσιάσουν (όλο το άρθρο)

Με τον Στρέλνιεκς να είναι ξανά κομπιούτερ και τους Τόμπσον, Μάντζαρη και Μπόγρη να δίνουν ποιοτικές λύσεις από τον πάγκο, ο Ολυμπιακός πήρε ευρεία νίκη, 72-54, κόντρα στον Κολοσσό (όλο το άρθρο)

O Τσάρλυ αναλύει το ντέρμπι της Λεωφόρου. Ο Παναθηναϊκός που δεν άξιζε τη νίκη και δεν αξιοποίησε σωστά τους χώρους, ο Λιβάγια που εξελίσσεται στον άνθρωπο των ντέρμπι, ο Λάζαρος που την βελτίωσε, το φάντασμα του Κλωναρίδη και ο Δεκέμβρης που. (όλο το άρθρο)

Σπουδαία νίκη επί του Ατρομήτου στην άδεια, λόγω τιμωρίας Τούμπα, πέτυχε ο ΠΑΟΚ με 2-1 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ και με το “τρίποντο” αυτό “πιάνει” την ΑΕΚ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά την 11η αγωνιστική. Ο Στρούγγης έβαλε μπροστά τον Ατρόμητο στο 22‘, αλλά στο 45′ ισοφάρισε ο Βιεϊρίνια με πέναλτι. (όλο το άρθρο)