Ο Άρης κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Νίμπουργκ με 83-79 αλλά όχι και τη διαφορά από το πρώτο μεταξύ τους ματς, παραμένοντας έτσι στην τέταρτη θέση του ομίλου του, εξασγαλίζοντας ωστόσο την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League. Δεκάλεπτα: 19-22, 45-44, 62-63, 83-79. (όλο το άρθρο)

σχετικά νέα

Η διοίκηση του Άρη απάντησε στην ανακοίνωση που εξέδωσε ο Αίαντας Ευόσμου καταγγέλλοντας από την πλευρά της τη συμπεριφορά παράγοντα των φιλοξενούμενων (όλο το άρθρο)

Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε με 3-2 σετ της Αυστρίας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος και βρίσκεται πολύ κοντά με τα μπαράζ της πρόκρισης στην τελική φάση του θεσμού (όλο το άρθρο)

Ο Νίκος Παντίδος δεν θα συνεχίσει στον ΟΦΗ. Ο 26χρονος κεντρικός αμυντικός έλυσε την Τετάρτη (24/5) το πρωί το συμβόλαιο του με την κρητική ομάδα. (όλο το άρθρο)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Πανιώνιο με 1-0 και στη Νέα Σμύρνη και στον «τελικό» της Κυριακής με την ΑΕΚ θα παίξει σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά στα play off της Super League. Το αυτογκόλ του Ρισβάνη στο 14΄ χάρισε στους Θεσσαλονικείς τη νίκη στη Νέα Σμύρνη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος της Super League. (όλο το άρθρο)

Τη μεγαλύτερη ανατροπή της χρονιάς σημείωσε η Όλντενμπουργκ στο παιχνίδι με την Ουλμ, αφού γύρισε από το -27 (!) του ημιχρόνου, για να πανηγυρίσει τη νίκη -στην παράταση- με 107-103 (όλο το άρθρο)

Με τους Ίρβινγκ και Τζέιμς να πετυχαίνουν μαζί 76 πόντους, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς επικράτησαν με 112-99 των Μπόστον Σέλτικς, έκαναν το 3-1 στη σειρά και βρίσκονται μια νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ (όλο το άρθρο)

Ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην ελληνική πραγματικότητα μετά το Final-4 της Ευρωλίγκας, καθώς αντιμετωπίζει απόψε στις 19:00 τον Αρη στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League . (όλο το άρθρο)

Ο Γιάννης Σερέτης γράφει για ακόμη ένα απογοητευτικό ματς στα play offs, στο οποίο επικράτησε η ομάδα που "ζήτησε" περισσότερο τη νίκη και έχει ικανότερο προπονητή (όλο το άρθρο)

Η Νταρουσάφακα άντεξε την αντεπίθεση της Μπάνβιτ και πήρε τη νίκη (72-67) στον α' προημιτελικό του τουρκικού πρωταθλήματος (όλο το άρθρο)

Η Μάντεστερ Γιουνάιτεντ είναι η νέα κάτοχος του Europa League! Στον τελικό της Στοκχόλμης η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο νίκησε δίκαια 2-0 τον Αγιαξ. Απευθείας πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και είσοδο στο κλειστό κλαμπ με τις ομάδες που έχουν κατακτήσει και τους τρεις ευρωπαϊκούς τίτλους για τους νικητές. (όλο το άρθρο)